ASUS ROG Rapture (GT-AX11000) Tri-band WiFi 6 Gaming Router - 5GHz (4804Mbps) / USB 3.1 / Gigabit WAN / Gigabit LAN
Vendor: Asus
SKU: Gt-Ax11000
Product type: Gaming Router
0.000 KD
0.000 KD
Key Features
  • Device Type: Wireless Router
  • Data Transfer Rate: 11000 Mbps
  • Interface: WAN, LAN, USB
  • Frequency Band: 2.4GHz, 5GHz(2 Bands)
Specifications
Brand Asus
Model Asus ROG Rapture GT-AX11000 Pro
Network Standard IEEE 802.11ax, IPv4, IPv6
Product Segment AX11000 ultimate AX performance
AX technology Yes
Data Rate 2.4GHz AX: 4x4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40MHz, up to 1148Mbps, 5G-1Hz AX: 4x4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40/80/160MHz, up to 4804Mbps, 5G-2Hz AX: 4x4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40/80/160MHz, up to 4804Mbps
Antenna External antenna x 8 (non-detachable)
Transmit/Receive 2.4GHz 4x4, 5GHz-1 4x4, 5GHz-2 4x4
Processor 2.0GHz quad-core processor
Memory 256MB NAND flash and 1GB DDR4 RAM
Operating Frequency Tri-band Wi-Fi: 2.4 GHz / 5 GHz-1 / 5 GHz-2
Button WPS Button, LED Button, Reset Button, Power Switch
LED Indicator Power x 1, 2.4G x 1, 5GHz-1 x 1, 5GHz-2 x 1, WPS x 1, 10GE x 1, LAN x 1, WAN x 1
Power Supply AC Input : 110V~240V(50~60Hz) DC Output : 19 V with max. 3.42 A ;19.5 V with max. 3.33 A